Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Etnodesign – małopolskie inspiracje

2023-01-09

 „Etnodesign – małopolskie inspiracje” to projekt realizowany dla dzieci z Ukrainy.

Celem działań projektowych jest:

1. Stworzenie dzieciom z Ukrainy, zamieszkującym Tarnów i okolice, możliwości integracji między sobą oraz między sobą, a ich polskimi rówieśnikami
2. Poznawanie kultury, tradycji i miejsc turystycznych Małopolski
3. Wzmocnienie kompetencji językowych, osobistych, społecznych, ekspresji kulturalnej dzieci po to, by jak najlepiej radziły sobie w życiu
4. Wzmocnienie poczucia kreatywności, co za tym idzie poczucia sprawczości i pewności siebie
5. Polepszenie samopoczucia poprzez elementy arteterapii

Dominującą potrzebą dzieci i młodzieży z Ukrainy jest potrzeba nabycia umiejętności posługiwania się językiem polskim, zarówno w mowie jak i w piśmie. Ponadto istotne dla nich jest wzmocnienie umiejętności osobistych i społecznych, które pomogą im w nawiązywaniu relacji, tworzeniu sieci kontaktów, w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Nasza odpowiedź na potrzeby uchodźców to organizacja kursu języka polskiego połączonego z trzema integracyjnymi wycieczkami, pozwalającymi poznać kulturę (tradycje wzornicze) Małopolski tj. regionu aktualnie przez dzieci zamieszkiwanego. Poznawanie tradycji wzorniczych będzie częścią pierwszą każdej z wycieczek, będzie inspiracją. Skupiliśmy się na temacie wzornictwa, ponieważ daje on możliwość zastosowania w praktyce. Poprzez zaangażowanie dzieci na warsztatach artystycznych, dzieci będą miały okazję do artystycznej pracy własnej, mającej potencjał do terapeutycznego oddziaływania (arteterapia). Na każdym wyjeździe odbywać będą się warsztaty na bazie inspiracji każdej z wycieczek. W wycieczkach wezmą udział dzieci z kursu polskiego wraz ze swoimi polskimi rówieśnikami (także z Tarnowa i okolic).

Przedsięwzięcia w ramach projektu:

3 wycieczki pozwalające odkrywać tradycje, kulturę wzorniczą Małopolski, a także jej atrakcje turystyczne. Wycieczki staną się platformą, dzięki której dzieci rozwiną swoje kompetencje osobiste i społeczne, a także kreatywność, zdolności manualne, kompetencje w zakresie ekspresji kulturalnej.

12 godzin lekcji języka polskiego, dzięki którym dzieci rozwiną swoje kompetencje językowe.

 

Gdzie byliśmy?

W Muzeum Etnograficznym na warsztatach Wyzwanie – ubranie. Poznaliśmy elementy strojów ludowych, dowiedzieliśmy się jak na wygląd ubrań wpływają obyczaje, potrzeby użytkowników i mody.

W Podziemiach Rynku (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), gdzie zanurzyliśmy się w realia średniowiecznego Krakowa.

krakow-s.jpg

W Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu (Filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie).

Zwiedziliśmy mini skansen - chatę Felicji Curyło, Stefani Łączyńskiej oraz tzw. chatę biedniacką.

Ponadto dzieci ozdobiły zalipiańskimi motywami kwiatowymi torby, uczestnicząc w warsztatach muzealnych „Malowany świat - Zalipie”.

zalipie-s.jpg

W Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu - tkając krajki, czerpaliśmy inspiracje z tradycji Słowian

W Skamieniałym Mieście, gdzie zanurzyliśmy się w świat lokalnych legend i tajemnic.

skamieniale-miasto-s.jpg

Okres realizacji projektu: 03.10.2022 – 16.12.2022

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.